Beykoz Masöz Ve Masaj Nedir

  • Listed: 27 Ekim 2022 21:46
  • Expires: This ad has expired

Description

Bir çok beykoz masöz ve masaj sitesinin olmazı ilk önce masaj nedir ve tarihçesini hemen hemen her sitede bulabilirsiniz, Bizde eksik kalmayalım ve paylaşalım dedik tabiki her sitede aynı olmak zorunda.

Eski Yunan’da “massein” kelimesi “yoğurmak” anlamına gelmektedir. Masajın temel işlemi  hamur gibi yoğurmadır. Yani günümüzdeki masaj kelimesinin temeli de Eski Yunan a aittir. O dönemden günümüze masaj, günlük yaşamda rahatlama ve gevşeme amacı ile uygulanmış bir etkinliktir. Masajın tedavi edici özelliği de vardır. Kas rahatsızlıkları çeşitli eklem ağrıları için çeşitli masaj metotları vardır. Eski Yunan’dan başlayarak, Roma İmparatorluğu döneminde de özellikle olimpiyat oyunları ve her türlü spor karşılaşmaları sırasında da masajdan yararlanılmıştır. Gladyatör dövüşlerinde dövüşçüler masajla ovulurdu. Olimpiyat oyunlarında da o dönemde sporcular karşılaşmalardan önce hazırlayıcı yağ denen zeytinyağı temelli yağ ile ovulurdu.

Günümüzde yaygın biçimde bilinen ve uygulanan klasik masaj: Rus-İsveç masajıdır. Rus-İsveç masajı, 19. yüzyıl başlarında şekillenmeye başlamıştır ve yüzyılın sonlarında bu masajın detaylı tanımlamaları yapılmıştır. Günümüzde masajın tekniklerinin temeli şu manuplasyon tekniklerine dayanır: Öfleraj, Petrisaj, Friksiyon, Perküsyon ve Vibrasyon olarak sınıflandırılan temel masaj hareketleri. Bu saydığımız masaj hareketleri geçmişten günümüze dek geliştirilerek başta teknik yönden olmak üzere ilerletilmiştir. Rus- İsveç masajı denilen klasik masaj, diğer tüm masaj tekniklerinin temelini oluşturmaktadır.

Masaj, Türkiyede gelişmiş altyapı ve teknik düzeydeki  gerçek spa yani; Latince sanus per aquam ve Türkçe: Suyla gelen sağlık, kültürü kaplıcalar ve Türk hamamları ile büyük ölçüde oturmuş, kendine özgü nitelikleri bulunan ayrıcalıklı bir konuma sahip olan bir duruma ulaşmıştır. Türk hamam kültürü de spa kavramını barındırır. Masaj da spa kavramının içinde yer alan bir olgu olarak Türk turizminde başlı başına prestijli bir turizm hizmeti-sağlık hizmeti biçimindedir.

625 total views, 1 today

  

Listing ID: 822635ad1ac408b3

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

> masöz istanbul masöz istanbul masöz istanbul masaj