Masöz Terapist Nedir?

  • Listed: 28 Ekim 2022 00:20
  • Expires: This ad has expired

Description

Bilindiği üzere bu sitede sadece amatör olarak kaynak bulup bilgi paylaşımı yapmaktayım, Peki masöz terapist nedir ve ne iş yapar açıkca internetde bulduğum kadarı ile masaj terapist yanı manuel terapi diyede adlandırılıyor. Bu neden ile sizlere ilk önce manuel terapi ile ilgili makale paylaşacağım.

Masöz manuel Terapi

Tıbbın en eski ve klâsik uygulamalarından biri olan manuel terapi, binlerce yıldır uygulanan ve pek çok insanın şifa bulduğu bir tedavi yöntemidir. Halk arasında sıkça merak edilen ve manuel terapi nedir sorusuna yanıt aranan bu yöntem, sanılanın aksine bir masaj ya da alternatif tıp yöntemi değildir.

Masöz lerin yaptığını sanıyoruz ancak bildiğimiz tamamen yanlış sanırım; Manuel terapi ya da tedavi, kas ve iskelet sistemini ilgilendiren tüm rahatsızlıklarda uygulanabilen ve tamamiyle kanıta dayalı tıp bilgileri ile yapılan tedavi şeklidir. Diğer bir deyişle fizik tedaviyi içine alan tüm hastalıklarda manuel terapi uygulaması yapılır.

Manuel terapi, elle yapıldığı için “elle tedavi” adını almıştır. Pek çok ülkede yüzyıllardır uygulanan bu tedavi yöntemi, tıp camiasına bilimsel olarak girmiş ve bir bilim dalı haline gelmeyi başarmıştır.

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir uygulama geçmişine sahip olan manuel terapi, Galen ve Hipokrat gibi tıbbın öncülerinin de bahsettiği “bası ile yapılan tedavi” ve “omur sütunu germe” gibi tedavileri de kapsamaktadır. Doğu tıbbında daha eski olmasına rağmen Batı tıbbında son 15-20 yıl içerisinde gelişme gösteren manuel terapi, günümüzde başarı ile uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Ortopedik problemlerde manuel terapi sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Özellikle bel fıtığı manuel terapi ile tedavi edilerek, hareket açısındaki kısıtlamalar yok edilebilir. Bel bölgesinin sahip olduğu fizyolojik ve anatomik hareketlerindeki engellemeler ya da eklemin esas hareket kabiliyetini kaybetmesi, manuel terapi ile tedavi edilebilir. Bu kapsamda elle çekme ve burma gibi manevralar uygulanır.

Böylece eklemlerin sahip olduğu fizyolojik ve anatomik açıların geri kazandırılması amaçlanır. Tüm kas ve iskelet sistemi hastalıklarında olduğu gibi bel fıtığı sorunları da manuel terapinin soruna bir bütüncül şekilde yaklaştığı ve bu doğrultuda tedavi gerçekleştirdiği bir alandır.

Demek oluyor ki masaj için gittiğimiz masöz ler tarafından sadece kas gevşetme ve sıvazlama yani soft bir masaj hizmeti almamız gerekiyor, Aksi taktirde bilinmeyen veya masöz un bilmediği bir masaj çeşidini istememiz gerekiyor.

 

 

567 total views, 1 today

  

Listing ID: 559635af589ca733

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

> masöz istanbul masöz istanbul masöz istanbul masaj